Improwizacja sceniczna to sztuka działania bez scenariusza, bez planu, w pełnej nieprzewidywalności… Improwizatorzy mają swoje sposoby, aby w tej przestrzeni nieprzewidywalności czuć się pewniej, radzić sobie ze stresem, presją, dyskomfortem, świadomie nią zarządzać i budować współpracę i zaufanie w grupie, zespole czy duecie.
Dzisiaj o kolejnej zasadzie ze świata improwizacji scenicznej, która pomaga budować współpracę i dobre relacje w zespole!
Spraw, by Twój partner sceniczny wyglądał dobrze
Co to oznacza?
✔️ Partner sceniczny i jego idee są najważniejsze.
✔️ Zamiast martwić się o nasz własny występ, zaczynamy dbać o to, by partner czuł się dobrze na scenie. Zamiast obawiać się krytyki, podejmujemy działania w duchu współpracy. Kiedy nasz partner wypada świetnie, my także czujemy się pewniej i bardziej spełnieni.
✔️ Taka zmiana perspektywy jest wyzwalająca – nagle przestajesz martwić się o własny wizerunek, a zaczynasz działać proaktywnie.
✔️ Improwizacja tworzy niepewne sytuacje, dlatego tak ważne jest, aby w grupie, z którą się gra wypracować zaufanie, bo właśnie w tych stresujących momentach będą oni mogli polegać tylko na sobie nawzajem, żeby wyciągać się z tarapatów, wspierać i tworzyć coś wspólnie.
ZAPROJEKTUJEMY DLA CIEBIE WARSZTAT
Skontaktuj się z nami. Razem zaprojektujemy warsztat dopasowany do Twoich potrzeb i wyzwań.
Jakie są korzyści wzmacniania partnerów na scenie i w zespole?
🔸 Wzmacniasz drugą osobę. Kiedy wspierasz innych, sami zaczynają wierzyć w swoje możliwości, a to przekłada się na lepszą współpracę i efektywność całego zespołu.
🔸 Wspólne flow. Gdy wszyscy w zespole są na tej samej fali, praca przebiega sprawnie, a kreatywność rośnie. Dobre relacje sprawiają, że wyzwania zamieniają się w okazje do rozwoju.
🔸 Zaufanie. Improwizacja to proces pełen trudnych sytuacji – dokładnie tak samo, jak praca w dynamicznym środowisku biznesowym. To zaufanie do ludzi, z którymi pracujesz, daje Ci pewność, że razem przejdziecie przez najtrudniejsze chwile.
🔸 Wzajemność. Gdy inni czują wsparcie, naturalnie zaczynają Ci się odwdzięczać, co prowadzi do silniejszych więzi, lepszej współpracy i większej efektywności w zespole.
Autorefleksja
Co mogę zrobić, żeby mój zespół wypadał dobrze?
W jaki sposób wspieram pracowników?
Jak buduję zaufanie w zespole?
Kiedy ostatnio celowo skupiłem się na tym, aby ktoś z mojego zespołu „wyglądał dobrze”?
Jak radzę sobie z własnym ego, kiedy pojawia się pokusa dominacji lub chęć przypodobania się szefostwu?
Narzędzia improwizacji w biznesie
Improwizacja w biznesie to potężne narzędzie wspierające budowanie zespołów, które potrafią efektywnie współpracować i adaptować się do zmian. Poprzez rozwijanie umiejętności takich jak szybka reakcja na zmieniające się warunki, elastyczność oraz kreatywność, liderzy mogą wspierać swoje zespoły w osiąganiu sukcesów. Improwizacja pomaga też w rozwoju indywidualnym członków zespołu, umożliwiając im pełniejsze wykorzystanie swoich mocnych stron oraz zyskanie pewności siebie. Kluczowym aspektem jest stworzenie środowiska, w którym pracownicy czują się bezpiecznie i swobodnie, aby mogli eksperymentować i podejmować ryzyko. W takiej kulturze organizacyjnej zespół działa na zasadzie „próbuj i ucz się”, co sprzyja innowacyjności i wzmacnia więzi pomiędzy członkami zespołu.
Autor tekstu
KAROL NIESPODZIEWAŃSKI
Trener, Dyrektor sprzedaży i marketingu, Wiceprezes Zarządu Fundacji Rozszczepowe Marzenia, absolwent Szkoły Trenerów Grupy TROP i Kursu Pracy Procesowej TROP oraz Szkoły Coachów w Grupie SET. Zwolennik podejścia procesowego do rozwoju indywidualnego, jak również zespołowego. Fan improwizacji scenicznej, z której narzędzi czerpie również na warsztatach.
Made by BAZA TEAM