Od wielu lat ćwiczę crossfit i wydawało mi się, że już wszystkiego w tej dyscyplinie spróbowałam. A tu taka niespodzianka! Na ostatnim treningu uczyliśmy się wspinać / wciągać na linie! W zasadzie cały sekret tkwi w dobrym nawinięciu liny na stopy. Wtedy można pokonać każdą wysokość, o ile nie ma się lęku wysokości ;p Instrukcja wyglądała na prostą, ale co teoria, a co praktyka, to chyba każdy z nas wie…bo wyglądało tak prosto! ;p

No więc instrukcja wciągania się na linę jest prosta. Ale gdy spróbowałam odtworzyć to co przed kilkoma sekundami widziałam – proste już nie było 😵‍💫 Nie zmienia to jednak faktu, że miałam ubaw po pachy – bo albo poplątałam się w linie, albo moje nogi majtały się pode mną, podczas gdy ja trzymałam się kurczliwie liny. A gdy nareszcie udało mi się wspiąć 💪 to zjechanie w dół, trzymając się zbyt mocno liny, paliło bardziej niż przytulenie się do kominka zimą.

Finalnie – nauczyłam się nowego ćwiczenia, bez spiny, bez porównywania się, bez stresu, że nie zdążę, a z dużą ciekawością i radością. Pewnie nie byłoby mi tak wesoło gdyby nie wspierający trener, który po instrukcji dał nam czas na ćwiczenie, przyglądając się naszym nieudolnym próbom, z dużą cierpliwością. Przede mną jeszcze dużo powtórzeń zanim faktycznie będę potrafiłą się wciagnąć o własnych siłach na wysokość co najmniej 4 metrów…jeszcze trochę. ALe to nic, bo sam proces nauki jest super!

A jak jest u Ciebie? Uczysz się nowych rzeczy? A może uważasz, że wszystko już wiesz?

Uczenie się przez całe życie

Na początku XX wieku bibliotekarze w USA a następnie naukowcy zdali sobie sprawę, że jednak uczymy się przez całe życie (oho!), a nasz rozwój nie zatrzymuje się na ławach w szkole czy na otrzymaniu dyplomu magistra. Ten proces trwa ciagle, ponieważ my ludzie mamy “wdrukowaną” ciekawość świata, a tym samym rozwoju. Dziedzina, którą wybierzemy nie ma znaczenia, znaczenie ma nabywanie nowych umiejętności. Więc czy jest to sport, gotowanie czy programowanie – wszystko to wpływa na nas, na nasze umiejętności kognitywne, na naszą “atrakcyjność’ na rynku pracy, na znajomości, generalnie – na nasz dobrostan.

Uczenie się przez całe życie ma na nas ogromny wpływ i przynosi całą masę korzyści. Gdy się uczymy nie tylko tworzą się nowe połączenia między neuronami (a to pomaga też na przeciwdziałanie wielu chorobom), ale także podnosi się nasza pewność siebie – bo czy nie jest miło gdy coś zapamiętamy i przyda się to nam później, czy to w pracy czy w rozmowie ze znajomymi? Nauka nowego pomaga także w odkryciu naszych zainteresowań i nowych pasji. Ja przez większość mojego młodego życia nie uważałam że mogę ćwiczyć siłowo, aż do chwili gdy spróbowałam i…sie zakochałąm w tym sporcie. Nauka nowego to również nowe znajomości, nowa grupa ludzi której nie poznasz siedząc przed telewizorem i oglądając kolejny i kolejny serial na Netflix. Więc – same korzyści.

Szkolenia online i offline

Cieszę się, że coraz więcej firm zaczyna inwestować w edukację swoich pracowników. Setki, jeśli nie tysiące osób zatrudnionych w dużych korporacjach ma do wyboru całe mnóstwo kursów na platformach e-learningowych np. iCAN, UDEMY czy Coursera. Inni inwestują w dobrostan i zdrowie fizyczne dając swoim pracownikom w beneficie karty do siłowni np. Multisport lub dostęp do psychologa online np. Mindgram czy Hearme. Jednak w wielu sytuacjach kontakt z prawdziwym człowiekiem, na żywo daje o wiele lepsze rezultaty, bo takie szkolenia czy warsztaty są “szyte na miarę” czyli dopasowane do aktualnych potrzeb ludzi, dla których są przygotowywane. I takie szkolenia robimy my, w Baza Warsztaty.

Jeśli zauważasz, że komunikacja w Twoim zespole kuleje, przechodzicie zmianę, coś nie działa w waszej współpracy – skontaktuj się z nami. To nic nie kosztuje a może bardzo pomóc.

ZAPROJEKTUJEMY DLA CIEBIE WARSZTAT

Skontaktuj się z nami. Razem zaprojektujemy warsztat dopasowany do Twoich potrzeb i wyzwań.

Autorka tekstu

Trener, Mentor, Marketing i Project Manager, Współzałożycielka i Wiceprezes Fundacji RoRo, Absolwentka Szkoły Trenerów Grupy TROP. Pracowała ze startup’ami, firmami polskimi i międzynarodowymi, organizacjami pozarządowymi.

Szczególnie interesuje się obszarem etycznego marketingu, liderstwa, komunikacji i współpracy.